חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות

רקעתאריך הקמה: 1984

מקים:
 מועצת חכמי התורה בנשיאותו של מרן הראש"ל הגאון רבי עובדיה יוסף שליט"א.

היסטוריה קצרה וגלגולים:
המפלגה הוקמה כמפלגה מוניציפלית (עם רצון להתמודד בעתיד כרשימה עצמאית) בשנת 1982, לקראת הבחירות לעיריית ירושלים שנערכו באוקטובר 1983. לאחר ההצלחה בבחירות לעיריית ירושלים, ש"ס הפכה לתנועה ארצית במטרה להתמודד בבחירות לכנסת האחת עשרה, שנערכו בשנת 1984. זאת במחאה על הנציגות הזניחה של הספרדים ברשימת אגודת ישראל. בראש הרשימה הועמד הרב יצחק פרץ. מפלגת ש"ס זכתה בבחירות אלו ל-4 מנדטים והייתה הפתעת הבחירות. כשנה לאחר הבחירות, בשנת 1985, כתוצאה מקרע בין ש"ס הירושלמית לש"ס הארצית, שונה שמה של המפלגה הארצית לש"ס - התאחדות הספרדים העולמית שומרי תורה.
כמות הקולות של המפלגה עלתה בהתמדה. בבחירות 1996 קיבלה 10 מנדטים ובבחירות 1999, זכתה להצלחה סוחפת לאחר שקיבלה 17 מנדטים, רבים מהם על חשבון הליכוד. אולם, דרעי מצא עצמו מחוץ לפוליטיקה באותה שנה עקב הרשעתו בפלילים, וחבר הכנסת אלי ישי מונה ליו"ר במקומו.
לאחר ניצחונו של אריאל שרון בבחירות המיוחדות של 2001 הצטרפה ש"ס לממשלתו הראשונה, אולם לאחר בחירות 2003 בחרה להישאר באופוזיציה ולא לשבת בממשלה אחת יחד עם מפלגת שינוי. היא שבה לקואליציה בראשות קדימה וארבעה שרים כיהנו מטעמה בממשלתו של אהוד אולמרט. היא שמרה על ייצוג זהה גם בממשלתו השנייה של נתניהו.

אישי מפתח:  אריה דרעי, יצחק כהן, יעקב מרגי

יו"ר נוכחי: אריה דרעי    

קו אידיאולוגי: מפלגה ספרדית-חרדית שמנהיגה הרוחני הרב עובדיה יוסף ומנהיגה הפוליטי היה עד הכנסת ה-14 אריה דרעי. מטרתה העיקרית הינה ”להחזיר עטרה ליושנה”, כלומר לרומם את כבוד תפארת עטרת יהדות ספרד. בנוסף, ש"ס הוקמה על מנת לתת מענה לקיפוח הציבור הספרדי ולפגיעה המתמשכת בשכבות החלשות ומעוטי היכולת בישראל. התנועה דוגלת בקיומה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, ושואפת לקבץ בה את יהודי העולם. מבחינה ביטחונית-מדינית המפלגה תומכת בהסדרי שלום עם מדינות ערב מתוך שמירה על ביטחונם של תושבי ישראל, אך עם זאת מתנגדת לחלוקת ירושלים.

תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר