חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 8.4.19

בחירות 2019 - דת ומדינה


מחר נצביע בבחירות הארציות לכנסת העשרים ואחת. למעלה משישה מליוני אזרחים ישראלים יצאו להצביע ב-10,000 קלפיות ברחבי הארץ ויבחרו בין 40 רשימות מועמדים לכנסת. קשה להניח את האצבע בשאלה על מה יצביעו הישראלים הפעם: ביטחון וסוגיות מדיניות, כלכלה וסוגיות חברתיות, רפואה וחינוך, איכות הסביבה או ליגליזציה לקנאביס. 


אנחנו קוראים לכן ולכם להצביע דת ומדינה. בחרו את המפלגות שמבקשות לעצב יהדות ישראלית שאתם מרגישים בה בנוח, שתאפשר לכם להרגיש בבית. לכן, ריכזנו לכם כאן את מצעי המפלגות השונות בשלל סוגיות הדת והמדינה: שבת, נישואין וגירושין, כשרות, שוויון בנטל, שירותי דת, תפוצות מגדר ולהט"ב וחינוך.

שבת

כחול לבן: נעצב את השבת במרחב הציבורי על בסיס אמנת גביזון-מידן – כחול-לבן מאמינה כי יש לשמור על ייחודה של השבת כיום המנוחה הממלכתי במדינת ישראל ולצד זאת לאפשר פעילות אשר יש בה כדי לענות על צורכיהם של כלל אזרחי ישראל.

העבודה: הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ובימי המנוחה במתכונת מצומצמת, תוך התחשבות מרבית בזכויות העובדים בענף ובמאפיינים הדתיים והתרבותיים של כל יישוב. כמו כן ביטול חוק המרכולים.

מרצ: הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, תוך התחשבות באופי האוכלוסייה במקום ובצרכיה, כולל תחבורה בין-עירונית של רכבות ואוטובוסים.

כולנו: יש לאפשר לכל אזרח לממש את ערכי השבת בדרכו ועל פי אמונתו על בסיס אמנת גביזון-מידן. מפלגת "כולנו" מאמינה כי יש לשמור על השבת כיום המנוחה הממלכתי במדינת ישראל אך גם ניתן לאפשר בו פעילות קהילתית, תרבותית ועוד על מנת לאפשר לכל האזרחים ליהנות מהשבת. יש לאפשר לרשויות מקומיות אשר מעוניינות בכך לאפשר תחבורה ציבורית בעירם לפי צרכי היישוב ובהתאם לצירי התנועה ותדירותה, אפשר לשקול גם הפעלת התחבורה הציבורית בשבת בידי זכיינים מיוחדים או באמצעות מוניות שירות.

איחוד מפלגות הימין: נפעל לחיזוק השבת במרחב הציבורי, יום המנוחה הלאומי של מדינת ישראל.

הימין החדש: אמנת גביזון-מדן תהווה את נקודת המוצא לדיונים הסיעתיים, ומיד לאחר הבחירות תפעל המפלגה להקמת ועדה ציבורית שתבקש להגיע להסכמה רחבה ככל הניתן בנושאים אלה.  

ישראל ביתנו: הפעלת תחבורה ציבורית בשבת במקומות בהם יש דרישה ואין הפרעה לשכונות חרדיות מובהקות, ומאבק בחוק המרכולים האוסר פתיחת עסקים בשבת.

זהות: כל קהילה תקבע תקנות המתאימות לאופייה של השבת בשטחה .חוקים האוסרים על פתיחת עסקים בשבת ובחג או על תחבורה ציבורית בשבת ובחג יבוטלו וכל קהילה תוכל לבחור אם לקבלם בשטחה ובאילו תנאים.

גשר: המפלגה תאפשר העמדת הסכמות בידי רשויות מקומיות ליצור הסדרה של תחבורה ציבורית בשבת ופתיחת עסקים מצומצמת.

חד"ש- תע"ל: הפרדת הדת מהמדינה; ביטול כל חוקי הכפייה הדתית.

 

נישואין וגירושין

כחול לבן: נחוקק את ברית הזוגיות – אנו רואים בנישואין על פי מסורת ישראל את דרך המלך של העם היהודי, מתוך בחירה ולא מתוך כפייה. נפעל לחקיקת ברית הזוגיות כדי לאפשר לכל אזרח החפץ בכך לבחור במיסוד הזוגיות שלו בדרך המתאימה להשקפת עולמו.

 

העבודה: המפלגה תפעל לקידום חוק ברית הזוגיות וחוק נישואים אזרחיים בישראל.

מרצ:  תיקון האי-שוויון המובנה בדיני המשפחה בישראל, כולל לבני/ות זוג מאותו מין. רשם נישואים ממלכתי יהיה אחראי על רישום המעמד האישי, ויוחל   דין אחד לגבר ולאישה בכל הערכאות השיפוטיות ולכל דבר ועניין: שוויון במעשה הנישואים, בתקופת הנישואים ובהתרתם.

כולנו: מפלגת "כולנו" תפעל על מנת לאפשר לכל מי שחפץ בכך לקיים חיי משפחה במסגרת משפטית - אזרחית. רישום הנישואים יאפשר לבני הזוג לקבל על עצמם את החובות והזכויות האזרחיות החלות על בני זוג נשואים. נישואים על פי מסורת ישראל צריכים להיות מתוך בחירה ולא מתוך כפייה, במטרה לאפשר לכל אזרח לבחור להינשא בדרך המתאימה לו ולהשקפת עולמו.

איחוד מפלגות הימין: חיזוק התא המשפחתי על פי מסורת ישראל הוא יעד לאומי וחינוכי בכל חשיבות עליונה לחוסנה ולעתידה של החברה ולהבטחת הרוב היהודי במדינה.

הימין החדש: אמנת גביזון-מדן תהווה את נקודת המוצא לדיונים הסיעתיים, ומיד לאחר הבחירות תפעל המפלגה להקמת ועדה ציבורית שתבקש להגיע להסכמה רחבה ככל הניתן בנושאים אלה.  

ישראל ביתנו: חקיקת חוק נישואין אזרחיים לכל אזרחי מדינת ישראל.

זהות: עם ביטול רישום הנישואין לנישואין .המעוניינים בשירותי הרבנות בתחום זה יוכלו להמשיך להיעזר בשירותיה ולהירשם לנישואין במסגרתה .רישום זה יועיל להוכיח יהדות במקרים בהם הדבר יידרש בעתיד לצאצאיהם. זהות סבורה שכשם שכיום רוב מוחלט של ציבור המתחתנים בישראל מתחתן בחתונה יהודית מסורתית , כך הדבר גם ימשיך ,ואף יגבר ויהפוך טבעי ואמיתי יותר בהיעדר רכיב הכפייה.

חד"ש- תע"ל: הנהגת נישואים וגירושים אזרחיים