חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 16.4.18

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס), החליט להעניק למסורב עלייה מקהילת יהודי אתיופיה, תעודת זהות של תושב ישראלי

בטקס שנערך הבוקר (שני) 16.04.2018 בלשכת שר הפנים, העניק השר אריה דרעי (ש"ס) תעודת זהות של תושב ישראלי למסורב עלייה בעבר מאתיופיה אשר הגיע לארץ בכדי לייצג את קהילת יהודי אתיופיה בחידון התנ"ך העולמי שיתקיים ביום העצמאות. החלטה זו של השר דרעי עשויה להיות תקדים להעלאת שאר יהודי אתיופיה, הממתינים לעלייה בערים אדיס אבבה וגונדר.


סינטייהו טאדסה, בן 18, הגיע לארץ בכדי לייצג את קהילת יהודי אתיופיה בחידון התנ"ך העולמי.  סינטייהו, גר בנפרד מאביו ושבעת אחיו כבר כחמש עשרה שנה אשר עשו עלייה וחיים בארץ. כאמור, סינטייהו היה אמור לעזוב את הארץ מיד לאחר השתתפותו בחידון ולחזור לאתיופיה שם הוא מתגורר עם אמו ושני אחיו, אשר בקשת העלייה שלהם נדחתה בעבר.


נכון לשנת 2018, עדיין ישנן אלפי משפחות יהודיות בישראל המחכות ליום בו יוכלו להתאחד עם קרוביהן אשר רובם מדרגה ראשונה, הממתינים בקהילות היהודיות באתיופיה כבר עשרות שנים. משפחות אלו, הופרדו כאשר חלקן עלו ארצה עם הבטחה ששאר בני המשפחה יעלו בקרוב, אך ההבטחה לא מומשה וכיום ישנם הורים שחיים בנפרד מילדיהם, ילדים אשר חיים ללא הוריהם, ואחים ואחיות שלא נפגשו אלה עם אלה במשך שנים רבות. המאבק להעלאת יהודי אתיופיה פועל להעלאתם ארצה של שארית יהודי אתיופיה הממתינים לעלייה בערים אדיס אבבה וגונדר. כאמור, ההחלטה של השר דרעי עשויה להיות תקדים להעלאת שאר היהודים.


היום, בטקס שנערך הבוקר (שני) 16.04.2018 החליט השר אריה דרעי להעניק לטאדסה את תעודת הזהות הישראלית. סינטייהו התרגש מאד מהמעמד וביקש להודות לשר על הירתמותו לאיחודו עם בני משפחתו בישראל.


שר הפנים אריה דרעי (ש"ס): "סינטייהו הגיע לישראל להתחרות בחידון התנך העולמי ביום העצמאות ושמעתי מהחונך שלו, רפאל מיוחס, על בקיאותו הגדולה בתנ"ך. לסנטייהו אב ושבעה אחים בישראל והוא היה צריך לעזוב את ישראל מיד לאחר השתתפותו בחידון. הדבר נגע ללבי והחלטתי לתת לו מעמד בישראל ותעודת זהות זמנית וכעת הוא יוכל להישאר בארץ עם כל הזכויות. אני מתכוון לתת גם לאמו ולשני אחים שנמצאים באתיופיה תעודת זהות כדי שהמשפחה תתאחד בישראל ותחיה כאן.


חבר הכנסת אברהם נגוסה (הליכוד): מברך את השר דרעי, להשאיר בארץ את סינטייהו טאדסה מאתיופיה נציגה הראשון של הקהילה בחידון התנ"ך ביום העצמאות, למרות הסרוב שקיבל להתאחד עם משפחתו המחכים לו בארץ. זהו פתח לשאר יהודי אתיופיה המייחלים להתאחד עם בני משפחותיהם בישראל. בָּרוּךְ אַתָה ה', מְקַבֵּץ נִדְחֵי עַמּוֹ יִשְׂרָאֵל.

לצפייה בסרטון בו מעניק שר הפנים אריה דרעי את תעודת הזהות לסינטייהו טאדסה יש ללחוץ כאן

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר