חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 14.3.18

השר הנגבי על תפקידו לבחון את יישום את מתווה הכותל: "תפקידי לבדוק אם קיים איזשהוא סדק צר, שבתוכו יש פתרונות"

במסגרת אירועי ציון יובל 40 שנים להקמת התנועה המסורתית בישראל, נפגש השר לשיתוף פעולה אזורי, ח"כ צחי הנגבי (הליכוד) במפגש עם הנהגת התנועה המסורתית וועד ראשי הקהילות. במפגש שוחחה הקבוצה עם השר הנגבי על האופן בו ניתן לקדם סוגיות הנוגעות לדת ומדינה ופלורליזם בפוליטיקה הישראלית, וכן על יישומו של מתווה הכותל, ויחסי מדינת ישראל עם התפוצות.

על יישום מתווה הכותל
אני חושב שהסיבה היחידה בגינה רה"מ ביקש ממני להיות מעורב בנושא הכותל, לאחר החלטת ממשלה שהקפיאה את החלטת הממשלה הקודמת, היא לבדוק אם קיים איזשהוא סדק צר, שבתוכו יש פתרונות. כמו שאתם יודעים ראש הממשלה הקצה את המשאבים ליישום החלק הלוגיסטיתפאורתי של מתווה הכותל, ראש הממשלה אמר למפלגות החרדיות שהוא יישם את החלטת הממשלה, כמובן לא על כלל היבטיה הסיפור של מי יינהל את המקום, והסיפור של השער.
רה"מ לא מעורב, אבל הוא ביקשה שנראה מזכיר הממשלה ואני אם יש אפשרות להתקדמות, המשאבים הוקצו, ונקבעה זהות הגורם המצבע- רשות העתיקות, כאשר האחראיות הכוללת תהיה לחברה לפיתוח הרובע היהודי, כך שבעוד שנה-שנתייםמי שיגיע למקום, ייאה אותו לא מוזנח.

על הזרמים הליברליים ביהדות
הקשר שלי עם התנועות הלא-אורתודקסית הוא קשר רגשי ועמוק, כי אני אמרתי לילדים שלי ברגע שהם גדלו והתחילו להתעניין בשסעים עם הזרמים, אמרתי להם שהם באו לעולם בזכות הקיום של הזרמים השונים. כי אמא של אשתי הייתה נערה צעירה בברוקלין, שהייתה עובדת בבית דפוס מקומי שם, והבן של הבוס התאהב בה והוא היה ממשפחה לא יהודיה, וכשהיא הרגישה שהיחסים מתחמיים היא ניגשה לאותו הבוס, ואמרה שהיא לא יכולה להישאר כאן. הבעיה היא שאני לא אוכל להתחתן עם לא יהודי, הוא אמר מה הבעיה מבחינתי הוא יכול להיות לא יהודי, ואז עברו לתהליכים שאיפשרו לאבא לבחור הצעיר הזה להתגייר שלא באמצעות הזרמים האורתודקסיים.

משפחתית, אני קרוב לגישה הנורמטיבית שאפשר להיות לא פנאטייםולא דווקאניים, בארץ זה יותר קשה. אני יכול להעריך שסוגייות הנישואין ומימון הרבנים לא נפטרים, כי יש כוחות פוליטיים חזקים מאוד, ששוב העניין מספרי, אם היו מספיק אנשים שהנושא בוער בקרבם להיות עם מספיק כוחות בתוך המפלגות החילוניות אז היה יותר קל להתמודד.
בגלל שאתם מיעוט מדוכא, מדוכא ע"י הרוב, אז יש לכם את הכוח לפנות לבית המשפט. אני בטוח שרוב תומכי הליכוד, מצביעי הליכוד, או אף חברי הליכוד מזדהים עם הקו שאתם מייצגים כי אנחנו מפלגה חילונית, אין אצלנו יותר מ-2 חברי כנסת דתיים.
כשאני יוצא לקואליציה אני צריך 61 ח"כים. כך שאם הייתה אפשרות לממשלת אחדות, הייתי שתהיה. אני חי את זה שיש לי 4 בנים, 3 מהם כבר עשו שירות צבאי, היו במלחמות, אבל אנשים בגילם לא הולכים לצבא אם הם הולכים לישיבה, אני עוד השלמתי עם זה. אבל הילדים שלי נתקלים בזה בראשונה, והם עדיין כועסים.

אני לא חושב שרה"מ בז לאף אחד בזרמים, הוא עצמו לא נראה לי דתי במיוחד, רוב השנים שלו עברו בארה"ב בקשר עם הקהילות הלא אורתודוקסיות שם, הוא היה צריך לקבל החלטה. והחליט שהממשלה תישאר, והמתווה לא ימומש. אנחנו ניסינו לקיים דיאלוג עם הזרמים בנוגע לאיך צריכה להיראות עזרת ישראל.
ראינו שהרפורמים לא מוכנים לנהל איתנו דיאלוג מחודש, כי הם כבר עשו את זה, והלכו למתווה של מנדלבליט ושרנסקי, והם אמרו לנו באופן גלויי אנחנו כבר לא משחקים לטובתכם, לכן אנחנו מובילים את המהלך הזה בדרך שהכי נראית לנו. אני אזום מחדש את המפגשים שהיו לנו. אין שאלה מי אשם בחוסר האמון, זה רק הממשלה.

על המפלגות הדתיות בקואליציה
אנחנו יודעים את האמת, האמת היא שהחלטת הממשלה בוטלה בכוח ע"י המפלגות הדתיות. שיש לומר המפלגות הדתיות כן ישבו בממשלה והסכימו, הם פשוט לא למדו את הכוח של הרשתות החברתיות, ולא העריכו מה ייקרה בקרב בין דרעי לישי, ובין  הרב עמאר לרב אחר. רה"מ כואב לו כי הוא זה שעומד בלב הביקורת כל הזמן, כי בצדק הוא נתפס כמי שמפר הסכמות. לגבי גיור, משה ניסים קיבל הנחייה לגבש מסקנות, והוחלט שחוק הגיור הוא בהקפאה עד שמשה ניסים יסיים את העבודה. לכן, חוק הגיור בהקפאה, אני מאמין שלא ייעלה להצבעה בקדנציה הזאת.
רה"מ לא יכול להקצות שקל לרב הזה או לרב הזה אם הקואליציה שלו לא מעבירה את התקציב. לכל מפלגה בקואליציה, לליכוד יש את הנושאים שעליהם היא הקמה, יש את המפלגות הסקטוריאליות, זאת קואליציה זה היה ב-48 וככה זה עד היום.
באופן טבעי מפלגה או ממשלה קואליציואנית שלא תלויה לקוימה על החרדים או לש"ס תהיה יותר קשובה לצרכים שאתם העליתם. אני לא תומך בחוק המקוואות, אני מתנגד לזה כי זה לא מייצג את בוחרי הליכוד ואנשי הליכוד.

על גיוס חרדים לצה"ל
אני חושב שבית המשפט עשה טעות גרוטקסקית כשביטל את חוק הגיוס, כי הקצב של הגידול עמד בקצב, מה שקרה זה שלא היו סנקציות. כל סיפור הגיוס הושתת על המוטיבציה, והמוטיבציה שונה מאדם לאדם, החוק שהיה הוא חוק נכון, עכשיו נוביל לחוק אחר,

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר