חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 28.12.17

ביום רביעי תקיים וועדת העליה והקליטה דיון מהיר בשאלה "האם משרד הפנים נוקט במדיניות מפלה כלפי מתגיירים קונסרבטיביים ועל רקע ארץ מוצאם?"

השבוע יתכנס דיון מיוחד בוועדת העליה, הקליטה והתפוצות בשאלה – "האם משרד הפנים נוקט במדיניות מפלה כלפי מתגיירים קונסרבטיביים ועל רקע ארץ מוצאם?". הוועדה מתכנסת לדיון מהיר על פי בקשתה של ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) לאור המקרה החמור ובו יהודה קימאני, שהתגייר לפני עשור בגיור קונסרבטיבי ומתגורר בקניה, סורב להכנס לארץ ללימודים בישיבה הקונסרבטיבית למרות שהייתה לו ויזה חתומה על ידי השגרירות הישראלית בקניה. המקרה החמור מצטרף למקרים חמורים קודמים בהם לא ניתנה אשרת כניסה או עליה לארץ של מתגיירים מאפריקה כיוון שמשרד הפנים מנהל מדיניות נוקשה כנגדם, שבסיסה חוסר אמון וזלזול בגיור שלהם
אזרח קניה שהתגייר וקיבל ויזה רשמית ללימודים בישיבה של התנועה הקונסרבטיבית בירושלים, נחת ביום שני בערב בישראל וכעבור לילה במעצר בנמל התעופה בן גוריון, גורש אתמול לארצו. בזמן מעצרו, לא הורשה לו ליצור קשר עם נותני החסות שלו בישראל. במשרד הפנים טוענים כי כניסתו סורבה "מחשש להשתקעות" בישראל, אך בתנועה הקונסרבטיבית טוענים כי הגירוש הוא "פעולה גזענית לחלוטין".

בעקבות המקרה, שפורסם באתר הארץ יתקיים ביום רביעי דיון של וועדת העליה והקליטה בראשות ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) שיעסוק בשאלה: "האם משרד הפנים נוקט במדיניות מפלה כלפי מתגיירים קונסרבטיביים ועל רקע ארץ מוצאם?" שיזמה ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני).

להלן המסמך הרשמי שהוגש על ידי ח"כ פארן ליו"ר הכנסת: 


 
לכבוד
 
יו"ר הכנסת, ח"כ יולי יואל אדלשטיין
 
אדוני היושב ראש,
 
 
אבקש להעלות על סדר יומה של הכנסת הצעה דיון מהיר בנושא:
האם משרד הפנים נוקט במדיניות מפלה כלפי מתגיירים קונסרבטיביים ועל רקע ארץ מוצאם?
 
 
דברי הסבר:
אזרח קניה שהתגייר וקיבל ויזה רשמית ללימודים בישיבה של התנועה הקונסרבטיבית בירושלים, נחת ביום שני בערב בישראל וכעבור לילה במעצר בנמל התעופה בן גוריון, גורש לארצו. בזמן מעצרו, לא הורשה ליצור קשר עם נותני החסות שלו בישראל.
 
במשרד הפנים טוענים כי כניסתו סורבה "מחשש להשתקעות" בישראל, אלא שבויזה שלו היה כתוב במפורש בחתימת שגריר ישראל בקניה, מר נח גל-גנדלר, שהוא מגיע לישראל לשהות קצרה ללימודים בישיבה הקונסרבטיבית. זוהי איננה הפעם הראשונה שהתנועה הקונסרבטיבית נתקלת ביחס שכזה כלפי מתגיירים המגיעים ממדינות אפריקה.

מהסיפור עולות מספר שאלות מטרידות:

1) האם שגריר ישראל בקניה לא מספיק מוסמך בעיני אנשי משרד הפנים?
2) אם היה כתוב בויזה שמטרת הביקור היא לימודים בישיבה ולא היה מצוין כי מדובר בישיבה קונסרבטיבית, האם גם אז היו נוהגים בו כך? כנ"ל אם הגיור לא היה קונסרבטיבי, אלא אורתודוקסי.
3) האם חלילה התנהגות זו של משרד הפנים קשורה לצבע עורו ומוצאו של יהודה?

נבקש לקיים דיון מהיר סביב  השאלה האם משרד הפנים נוקט במדיניות מפלה כלפי מתגיירים קונסרבטיביים ועל רקע ארץ מוצאם בוועדת העליה והקליטה?
 
 
 
בכבוד רב,
חברת הכנסת יעל כהן-פארן
 
 
 

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר