חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 19.9.17

המדינה השיבה לבג"ץ כי לא תפשיר את מתווה הכותל - ראש הממשלה תקף את הזרמים הליברליים, השר בנט ממשיך לתמוך במתווה שנדחה

בעוד ראש הממשלה  מבקר בארה"ב ונפגש עם מנהיגים בכירים מהעולם, המדינה נדרשה להשיב אתמול לשאלת בג"ץ - האם תסכים להפשיר את מתווה הכותל. תגובת המדינה, לפיה לא תפשיר את מתווה הכותל וכי לא תקבל כפייה מצד בג"ץ למימוש המתווה - תגובות סוערות בקרב הפוליטיקאים ויהדות התפוצות. ראש הממשלה: "הרפורמים והקונסרבטיבים מנסים לקבל הכרה דרך הדלת האחורית". ח"כ זנדברג: "אם זה היה מישהו אחר, היו קוראים לזה אוטו-אנטישמיות". השר בנט: "אני עדיין חושב שזה המתווה הנכון".
על רקע מדד דת ומדינה שפרסם ארגון חדו"ש לדת ומדינה, לפיו 62% מהדתיים ו30% מהחרדים תומכים ברחבה שוויונית וכי כ-55% תומכים בנשות הכותל - המדינה השיבה היום לבג"ץ בהמשך לדיון שהתקיים בנושא, כי היא לא מתכוונת להפשיר את מתווה הכותל שגובש בהסכמת כלל הצדדים במהלך השנים האחרונות, וכי לא תוקצה רחבה שווינית ברחבת הכותל המערבי. עוד השיבה המדינה, כי לדעתה בג"ץ לא יוכל לכפות עליה לממש את המתווה.

תשובת המדינה לבג"ץ ניתנת בעוד ראש הממשלה נמצא בביקור מדיני בדרום אמריקה וארה"ב, בו הוא נפגש עם מנהיגי העולם, אך לא עם ראשי הקהילות היהודיות מהזרמים השונים. הכתבת המדינת אילאיל שחר מפרסמת כי לשאלות כתבים על תשובת המדינה, הגיב ראש הממשלה נתניהו: "במתווה הכותל הרפורמים והקונסרבטיבים רצו לקהל הכרה בדלת האחורית, בהחבא, באמתלה של סעיף טכני לשותפות בניהול הכותל".בתגובה להודעת המדינה לבג"ץ, אמר שר החינוך נפתלי בנט בראיון לרשת ב' כי הוא עדיין תומך במתווה שהושג וכי הדיון שמתנהל כעט הוא לא על עצם התפילה, כיוון שמוסכם שהרחבה הדרומית תשמש לתפילה מעורבת, אלא לניהול המשותף, שלדעתו היה פשרה הוגנת וכי יש ליישמה.

מוקדם יותר השבוע התבטא השר בנט בעניין נסיעתו של רה"מ לארה"ב על רקע המתיחות של הממשלה עם יהדות התפוצות ואמר "מערכת היחסים שלנו מול יהודי ארצות הברית היא חשובה מאוד. צריך לזכור שעיקר יהדות ארה"ב אינה אורתודוקסית. יש משבר, אני לא יכול להכחיש שיש משבר. אני כשר התפוצות נמצא במגע שוטף מול כל יהודי התפוצות כדי לנסות לאחות את הקרע. אני יודע שגם לראש הממשלה אכפת מאוד מהעניין הזה, וגם הוא בכוחותיו מנסה לאחות את אותו הקרע."

גם חברת הכנסת תמר זנדברג הגיבה בפייסבוק לדבריו של ראש הממשלה וכתבה: "ראש ממשלת ישראל, מדינת היהודים, מתלונן על שיהודים ביקשו לקבל הכרה. אם זה היה מישהו אחר, היו קוראים לזה אוטו-אנטישמיות." חבר הכנסת איציק שמולי צייץ בטויטר כי: "הכותל שייך לכל יהודי באשר הוא... עד שזה מגיע לאינטרסים הפוליטיים של נתניהו אז גם יהדות אמריקה עומדת למכירה ואפשר לירוק בפרצופה".

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר