חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 18.9.17

מסמך חדש קובע: כ-900 ישראלים נוספו לרשימת פסולי החיתון של הרבנות הראשית בשנתיים האחרונות בלבד


מספר הישראלים ברשימת פסולי החיתון שמנהלת הרבנות הראשית עלה משמעותית בשנתיים האחרונות, כך עולה ממסמך חדש שפרסמה בעקבות עתירה שהוגשה לבית המשפט העליון ופורסם בכתבתה של ג'ודי מלץ באתר "הארץ".

על פי מסמך חדש, כ-900 ישראלים נוספו לרשימה בין 2016-2015. חלקם עוברים הליך בירור, ואחרים סווגו כלא-יהודים. בכל המקרים מדובר באנשים אשר הוגדרו כיהודים על ידי משרד הפנים. הרשימה מתייחסת לאנשים המזוהים כיהודים על פי מרשם משרד הפנים, אולם לא כשירים לנישואים על פי הרבנות מסיבות שונות.
הזינוק מיוחס לנוהג חדש שהחל בשנתיים האחרונות, במסגרתו נבחנת מחדש יהדותם של ישראלים שהיגרו לארץ לאחר שקרוביהם פתחו בהליך נישואים, ואשר כשירותם מוטלת בספק. במקרים בהם בקשות לנישואים נדחו, מקבלים קרוביהם של המסורבים הודעה לפיה מעמדתם הדתי נשלל או נמצא בהליך בירור.
הרבנות החלה לסווג ישראלים פסולים לחיתון ב-1954. מאז ועד היום כללה הרשימה פחות מ-4,000 איש. כלומר, 22% מהפסולים לחיתון הוגדרו כך רק בשנתיים האחרונות. בנוסף כוללת הקטגוריה ממזרים, אנשים אשר נחשד כי הם כבר נשואים, או זוגות גרושים אשר חזרו לחיות יחד. עד היום נכללו כ-6,800 ישראלים בקטגוריה.
הרשימה נחשפה בעקבות עתירה שהגישה לפני מספר שבועות עמותת "עתים" לבית המשפט העליון בשמן של ארבע משפחות של ישראלים אשר כשירותם נפסלה לאחרונה, ובעקבות פסיקת בית המשפט הרבני, לפיה נציגי הרבנות רשאים לבחון מחדש את יהדותם של ישראלים שכבר זוהו כיהודים על ידי משרד הפנים.

לקריאת הכתבה המלאה באתר "הארץ": https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.4446233?=&ts=_1505766876687 

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר