חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 13.7.17

דיון במליאת הכנסת בהצעה לסדר יום בנושא מדיניות המשטרה להוביל כל הרוג לניתוח באבו-כביר. לפעמים, תוך ביזוי כבוד המת.

מליאת הכנסת דנה ביום רביעי ה-12.7.2017 בהצעה לסדר יום של ח"כ מלכיאלי (ש"ס) בנושא מדיניות המשטרה להוביל כל הרוג לניתוח באבו-כביר. לפעמים, תוך ביזוי כבוד המת. בסיום הדיון הוחלט להעביר את ההצעה לדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה.
ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס):
כל גופה של מת בתאונת דרכים צריך להביא למכון באבו כביר. אם ההנחיה הייתה, למשל, רק לאדם שהוא הנהג, כי המשטרה רוצה לדעת אם הוא היה מסומם או שיכור – אוקיי אפשר להתווכח על זה, אבל אפשר להבין. ילד או אדם שנמצא ליד הנהג, שאין שום סיבה בעולם שהמשטרה תבדוק – לנתח אותו. אני רוצה להסביר שזה בעיקר משפחות דתיות – ולא רק – הנושא של הלנת המת זה אחד הנושאים הכואבים והכאובים ביותר. כשמשפחה מתבשרת בבשורה האיומה מכול שהילד שלה נפטר, חוץ מהסבל הנוראי של לך תמצא חברה קדישא ולך תקנה לו חלקת קבר – אתה יודע, מתקשרים אלינו בלילות ובימי שישי – אין קבר, פה בירושלים. אדם שרוצה קבר – אין לו, אלא אם כן יקברו אותו בקיר, ורוב המשפחות לא מעוניינות בקבר הזה. 
התשובה האמיתית והכי כנה שאנחנו רוצים לשמוע מהשר לביטחון פנים היא שתכונס וועדה זה ויינתנו הנחיות ברורות, מי כן צריך ללכת למכון, מי לא צריך ללכת למכון. המשטרה חייבת להסיק מסקנות, שאם מעל 90% מהמקרים בית-המשפט תומך במשפחה, ולא במשטרה, זה אומר דורשני, ואם עדיין המשטרה מתעקשת, לא יכול להיות שהמכון ביום שישי נסגר בשעה 11:00 ובכל יום בשעה שלוש, דבר שבהכרח מביא להלנת המת. 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן (הליכוד):
התבקשתי להתייחס למקרה ספציפי, של צעיר שנהרג, לצערנו, לאחרונה בתאונת דרכים, וגופתו נלקחה לניתוח שלאחר המוות במכון לרפואה משפטית, וגם להסביר את הנוהל שעומד מאחורי המדיניות הזאת. אז קודם כול, בינתיים ביררנו, תוך כדי שאתה על הדוכן – וזה לא נוהל חדש, אין שום דבר חדש. אני אתייחס רק למקרה. אני כמובן מסכים ששמירה על כבוד המת היא ערך חשוב מאוד מאוד, והתהליך הזה בהחלט צריך להתבצע באופן הכי מכובד והכי מהיר שאפשר, כדי להביא את הנפטר לקבורה ראויה ומהירה, כפי שצריך. אני מסכים שאולי אפשר ליצור נוהל שייצור בהירות וגם הליך מהיר יותר בהקשר הזה. מבחינתי, אם תרצה, אפשר גם לקיים דיון על זה באחת הוועדות הרלוונטיות, אבל אני מציע באמת גם להתייחס למשטרה, בהקשר הזה, בצורה ראויה, ולהבין שיש פה עוד אינטרסים ציבוריים, וגם חשובים, לא רק ציבוריים.

ח"כ עבד אלחכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת):
אני בעד נתיחת גופה כל עוד יש חשד לפלילים בנושא של תאונת דרכים, רצח או כל מקרה שיש חשד שיש בו מקרה פלילי. על זה אני לא מערער, דווקא רוצה, אבל מה שאני מבקש זה מהירות בסיום תיק, כי משפחה שיש לה הרוג היא בלחץ ובמתח וצריכה להגיע כמה שיותר מהר לקבור את המת, וחלק מהמצב הקשה, תהיה בו הקלה אחרי הקבורה. כדי להשיג את המטרה הזאת צריך קודם כול לתגבר גם את מספר המנתחים, וגם את מקומות הנתיחה, כי במצב הקיים היום, לפעמים אתה מחכה יומיים או שלושה עד שאתה מסיים, ובמצב כזה, מבחינה אנושית, למשפחה של המת קשה מאוד. לכן צריך לבדוק את האפשרויות לזרז את ביצוע הנתיחה, כי אנחנו לא רוצים שייעלמו ראיות בזמן החקירה. 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה):
אנחנו אומרים שב-90% מהמקרים השוטר מכסה את עצמו, הוא אומר: לא מעניין אותי שום דבר – אני דיברתי עם שוטרים וקצינים – בית-המשפט יחליט. ב-90% מהמקרים בית-המשפט החליט לא לנתח. המשטרה ביקשה – תבדוק את העניין הזה. אם אנחנו טועים, זה בסדר. המשטרה תמיד צודקת, זה בסדר גמור. אבל לא יכול להיות מצב שמשפחה כאובה שיקירה נהרג או נפטר או קרה משהו, אסון –  בגלל שעל פי רוב זה במקרים מהסוג הזה – והיא רוצה לקבור אותו והיא לא יכולה, והיא צריכה להתמודד עם המשטרה. המשטרה אומרת: בסדר, אני אתכם, אבל אני לא רוצה להחליט, אני לא יודע מה שיהיה אחר כך. היה מקרה באילת עם שני בני זוג, של רצח והתאבדות, שלא היה את מי להעמיד לדין. מקרה מצער. לצערנו הרב, המשפחות חרדיות – ביקשו לקבור אותם. המשטרה אמרה: לא, בשום אופן, צריך לנתח. וזה הלך לבית-המשפט, ובית-המשפט פסק שבשום אופן לא לנתח. אין סיבה. ואלה מעשים שאנחנו נתקלים בהם מדי יום. אני מבקש ממך – אתה השר לביטחון פנים: אל תביע עמדה. אנא ממך, תבדוק את הדבר הזה. השוטר רוצה לכסות את עצמו. הוא לא רוצה שאחרי זה יגידו עליו: למה אתה אפשרת לקבור את הגופה הזאת? היה צריך לנתח.

בסיום הדיון הוחלט להעביר את ההצעה לדיון וועדת הפנים, והגנת הסביבה. 

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר