חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 15.11.16

אישור חוק המואזינים בוועדת שרים לחקיקה

בתאריך ה13.11.2016 וועדת שרים לחקיקה דנה בהצעת החוק של חברי הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) ורוברט אילטוב המבקשת לאסור אישור שימוש במערכות כריזה בבתי תפילה, אשר זכתה לכינוי "חוק המואזינים". הצעת החוק והעברת בוועדת שרים עוררו מחלוקת לא מבוטלת במערכת הפוליטית. לאחר אישור החוק בוועדת שרים לחקיקה, שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה) הגיש ערער מתוך חשש לפגיעה באזעקת השבת המקובלת בימי שישי עם כניסת השבת. כתגובה שונה החוק, כך שהחוק יחול בין השעות 11 בלילה ל7 בבוקר, וליצמן משך את הערעור. צעד שמראה במופגן שהחקיקה מוכוונת כלפי מוסדות תפילה מוסלמים. נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, התבטא אף הוא בנושא החוק ואמר ש:"חוק המואזין מיותר, עלינו להראות שישראל דמוקרטית לא רק ליהודים".


 
להלן לקט התבטאויות:

ח"כ מוטי יוגב
(הבית היהודי):
מברך את חברי הממשלה ובראשם את ראש הממשלה ושרת המשפטים על אישור החוק להגבלת רעש מבתי תפילה בועדת השרים. אין בכוונתנו לפגוע בחופש הדת אלא להביא למניעת פגיעה בשנתם של רוב האזרחים הנפגעים בשנתם מקריאת המואזין, תלמידים עייפים בכיתותיהם גם במגזר הערבי, נהגים העייפים בנהיגתם, תינוקות המתעוררים בשנתם על אף שהתקינו חלונות כפולים הסגורים קיץ וחורף... בשורה התחתונה - אנחנו מעוניינים להגיע לתוצאות ואני שמח שהנושא החשוב עלה שוב לסדר היום ואף קיבל דחיפה משמעותית לאחר אישור החוק בועדת השרים ותמיכת הממשלה בו.

ח"כ עיסואי פריג' (מרצ):
הצעת החוק להשתקת מואזינים של חברי הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי), מירב בן ארי (כולנו) וחבריהם היא הצעת חוק אנטישמית. לא הרעש הוא שמעניין את מציעי החוק, אלא רצונם להוביל את הטרנד ה"אנטי מוסלמי", שהפך פופולארי בקואליציה. אם בבעיית רעש עסקינן, אזי יש חוק למניעת רעשים, אבל חברי הכנסת יוגב, בן ארי וחבריהם לא מעוניינים להיאבק ברעש, אלא במוסלמים, בדיוק כמו שהאנטישמים באירופה שמבקשים למנוע חבישת כיפות, או לאסור ברית מילה מעוניינים להיאבק ביהודים. אני קורא לראש הממשלה להסיר מסדר היום את הכתם הגזעני והאנטישמי הזה מבית המדרש של חברי הכנסת יוגב ובן ארי.

ח"כ דב חנין (חד"ש):
מפריע להם הקול של המסגד? לממשלה הזאת יש בעיות שמיעה קשות.

ח"כ איימן עודה (חד"ש):
יש כאן רדיפה נגד מיעוט לאומי, זה חלק מההסתה המתמשכת, וחלק מהחוקים הגזעניים. יש ממשלה שמקדמת לאומנות על חשבון כולם. יש גישה לאומנית והסתגרותית שרוצה לראות רק לאום אחד וצבע אחד, ויש גישה אחרת, רב-תרבותית, שרואה את העושר בשוני במגוון, בחודש שעבר כיבדתי את יום הכיפורים ועתה אני מבקש שהציבור היהודי יכבד את מנהגי הציבור המוסלמי.

ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו):
לא מדובר בניסיון לפגוע בחופש הדת,לפני 1400 שנה לא היו כרזות או מגברים. עם כל הכבוד, קראו בקול רגיל ולא הפריעו. אנחנו לא מפריעים לשום תהליך דתי. אנחנו מקבלים תלונות לא רק מיהודים, גם מנוצרים, דרוזים ומוסלמים שלא שומרי דת. הדבר הזה הוא מטרד עבורם. זה לא קשור לימין או לשמאל אלא לאיכות החיים.
אם החוק יעבור, יימצאו פתרונות טכנולוגיים שבאמצעותם ניתן יהיה לקרוא למתפללים להגיע למסגד מבלי להשתמש ברמקולים. יש דרכים אחרות לקרוא לאנשים להתפלל: יש וואטסאפ, יש אסמסים, רמקולים שאפשר להעמיד בבית, יש אינטרנט, גם  ליהודים זמני תפילה הם חשובים, ובזמן האחרון יש יותר ויותר אנשים דתיים שהולכים ומפללים ולא בא אליהם איש חב"ד וצועק את זמני שבת. זה הטריד בזמנו לאנשים.

ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת):
הסובלים מקול המואזין הם דווקא אלה שבחרו להתיישב על יד המסגד וכמו שהם באו, הם מוזמנים ללכת משם, אם סבלם גדול כל כך, חוק המואזינים של ח"כ מוטי יוגב שואף לשנות את המציאות ואת סדרי העולם, אך לא בסדר הנכון: לא כופים שינוי על נוף ועל טבע המולדת. עשייה כפויה לא מתרחשת מתוך הזדהות עם המקום, אלא דווקא מתוך שנאה אליו.

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשתופת):
זוהי הכרזת מלחמה על האוכלוסיה הערבית.

ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת):
קורא למואזינים להגביר את קולם כמחאה על ההחלטה, לא את קול המואזינים צריך להשתיק אלא את קול הגזענות בממשלה ובכנסת.

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
הצעת החוק בנושא שמקורה בצד הימני של המפה הפוליטית, המעלה חדשות לבקרים הצעות חוק שיש בהם משום ניגוח והעמקת פערים בתוך החברה הישראלית, ראוי שתוּשב החרב לנְדנה.
אני תקווה שתימצא דרך, שלפחות בעת הזו אינה בדרך של חקיקה אלא באמצעות של יישום חוקים קיימים והקמת וועדה ליהודים וערבים שתיצור פתרון מוסכם ומאוזן לנושא. עד אז, עדיין יש בי תקווה שאחד משרי הממשלה יגלה אחריות ציבורית ויגיש ערר לממשלה (טכניקה מיניסטריאלית לעצירת חוקים).
כתושב הגליל, בהכירי את שכניי הלא יהודים בגליל, אין לי ספק שכאשר הנושא יידון ממקום שמקורותיו אינם חשודים בניגוח ובאפליה, יתקבל הדבר בהבנה.

ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני):
בשאלה לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, במסגרת שעת השאלות במליאת הכנסת ביום ה-21.11.2016: "
נושא הרעש – אני שמחה שהוא עלה לכותרות בזמן האחרון. מי היה מאמין שהוא יהיה כזה מרכזי בשיח הציבורי? חבל רק שהוא תופס כותרות כשזה נועד להתנגח באוכלוסיות מסוימות. ב-2010, כשהיית השר להגנת הסביבה, אמרת בדיון בוועדת הפנים של הכנסת שהחוק הקיים של מפגעי רעש, מפגעי סביבה, אוסר כבר היום – כבר אז – את כריזת המואזין בשעות הלילה, והמשטרה היא זאת שכושלת באכיפתו. אז אם כך, מדוע היום תמכת בחוק המואזין, כשלמעשה החוק הקיים כבר אמור לתת מענה למה שהוא אמור לטפל בו?"

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן (הליכוד):
 אני לא חושב שתמכתי בחוק המכונה "חוק המואזין", כי אני לא חבר בוועדת השרים לחקיקה; ולא הסתרתי את עמדתי גם בהקשר הזה: שהחוק הקיים בהחלט מכסה את האיסור. יש איסור גורף לכריזה באמצעים חשמליים, אלקטרוניים, במרחב הציבורי, על אחת כמה וכמה בשעות הלילה.
האם צריך בכל מקום לאכוף, מבלי לנסות להגיע להבנות? לא. אני חושב שהיה נכון יותר לנסות להידבר. בהחלט יש כאן מטענים ומשקעים, וכשהמשטרה רוצה, מצד אחד, לבנות אמון ולטפל בפשיעה הגואה בחברה הערבית, ובדיוק באותו זמן היא צריכה גם לבצע פעולות אכיפה בנושאים שיש כאלה שמדביקים להם דת – למרות שאני לא חושב שיש בזה ציווי דתי – אז זה קצת מקשה על המשטרה בחדירה ובבניית האמון והעלאת האכיפה שם.

לקריאת הצעת החוק המלאה

תחומי עניין קשורים

ייתכן וגם זה יעניין אותך

    תנאי שימוש
    עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר