חברי כנסת סיעות חקיקה והצבעות
תאריך: 16.7.15

ח"כ קסניה סבטלובה: "יש קרע הולך ומעמיק בתוך מדינת ישראל ובין מדינת ישראל ליהדות התפוצות על אופיים של דיני האישות במדינת ישראל"

את הדברים כתבה ח"כ סבטלובה בהצעה דחופה לסדר בנושא פגיעה בזכויות הפרט וזכויות נשים" שהגיעה היום (16.7.15) .
ח"כ סבטלובה הגישה את ההצעה הדחופה בעקבות סיפורה המקומם של נטלי לסטרג'ר אשר אשר התחתנה בחתונה קונסרבטיבית מחוץ לרבנות וכעת בעת פירוק נישואיה נדרשת ואף נכפית להתגרש ברבנות.
עוד כתבה ח"כ סבטלובה כי "מדובר במקרה בוחן המעמיד את כל המערכת למבחן, עוול המתרחש תחת כנפיו של הדין בישראל הקובע שנישואין וגירושין הינם בסמכות ייחודית של בתי הדין הרבניים בישראל, לרבות כל המשתמע מכך: סמכויות כליאה, צוים וכדומה".
 

להלן הצעתה לסדר של ח"כ קסניה סבטלובה:

חה"כ קסניה סבטלובה הגישה הצעה דחופה לסדר בנושא: פגיעה בזכויות הפרט וזכויות נשים, הקרע ההולך ומעמיק בתוך מדינת ישראל ובין מדינת ישראל ליהדות התפוצות על אופיים של דיני האישות במדינת ישראל

תוכן ההצעה:
ביום 15.7.2015 פורסם סיפורה של נטלי לסטרגר שכנגדה הוציא בית הדין הרבני צו מעצר וצו עיכוב יציאה מהארץ.
הסמכות ניתנה לבית הדין מכח החוק, חרף זאת שהיה הסכם תקף בינה לבין בן זוגה לשעבר.
מדובר במקרה בוחן המעמיד את כל המערכת למבחן, עוול המתרחש תחת כנפיו של הדין בישראל הקובע שנישואין וגירושין הינם בסמכות ייחודית של בתי הדין הרבניים בישראל, לרבות כל המשתמע מכך: סמכויות כליאה, צוים וכדומה.
כך קורה מצב בו מנסים להכניס אישה, שאיננה פוגעת באיש, מאחורי סורג ובריח רק משום שהיא מתעקשת לשמור על התנאים שנקבעו בדין הפרטי בינה ובין בן-זוגה לשעבר.
מדובר במצב אבסורדי, בלתי נסבל בחברה חופשית ודמוקרטית, שיש למצוא לו פתרונות בדין הישראלי.
במשך מאות בשנים קהילות ישראל בגולה ניהלו רישום עצמאי של הנישואין והגירושין, וכיום לנו, במדינת ישראל, יש את משרד הפנים, אשר דרכו ניתן להעביר את כל הרישומים- גם אלו אשר נעשו שלא במסגרת אורתודוקסית- ובכך למנוע עוגמת נפש, חוסר צדק, ולעצור את הקרע ההולך ומעמיק בין מדינת ישראל ויהדות התפוצות, אשר חלקו נובע מתוך סוגיית דת-מדינה סבוכה זו.
מוצע לדון בנושא , אשר נוגע בדיני נפשות, במליאת הכנסת. מדובר בנושא עקרוני שאין להתעלם ממנו משום שנפגעים אנשים ונשים, נפגעת מדינת ישראל, נפגעים יחסי מדינת ישראל עם יהדות התפוצות וממשיך הקרע ההולך ומעמיק בענייני דת-מדינה בתוך החברה הישראלית.


לסיפורה של נטלי מתוך הכתבה ב'ידיעות אחרונות' לחצ/י כאן
לסטטוס בעמוד הפייסבוק של ח"כ סבטלובה על ההצעה, לחצ/י כאן

תנאי שימוש
עקבו אחרינו בפייסבוק עקבו אחרינו בטוויטר הירשמו לניוזלטר צרו קשר